Proteiin, Tervis, vegan, Vitamiinid

Põhjused, miks tarbida taimset proteiini

Taimse toitumise populaarsus on viimasel ajal hüppeliselt tõusnud, sest aina enam inimesi kärbib loomseid saadusi oma toidulaualt ning toidab enda keha peamiselt köögiviljade ning muude taimsete toitudega. See on suurepärane uudis nii inimeste kui ka loomade ning planeedi tervisele. 

On üldlevinud müüt, et taimsest toidust ei saa keha kätte piisavalt valku. Tegelikkuses ei vasta see aga absoluutselt tõele. Taimne valk on hoopiski kvaliteetsem ja kehale kergemini omandatav kui loomsed valguallikad. 

Netflixi uus dokumentaalfilm The Game Changers on just sellele teemale pühendatud ning tuntud sportlased nagu Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan, Novak Djokovic ning Lewis Hamilton räägivad seal oma kogemuse baasil, et miks sporti tehes justnimelt taimseid valguallikaid eelistada. 

Soovitame kõigil huvilistel see äärmiselt informatiivne ning huvitav dokumentaal ise üle vaadata, aga kokkuvõtvalt toome ka nüüd edasi välja taimse valgu peamised eelised loomsete proteiiniallikate ees.

1. Taimsed valgud on täielikud valgud

Valgud täidavad teie kehas mitut kriitilist rolli, mistõttu on oluline saada seda piisavalt. (Kui palju vajate sõltub teie vanusest, soost, kehakaalust ning aktiivsustasemest). On levinud valearusaam, et taimsed valguallikad on kuidagi kehvemad loomsetest, aga see ei ole tõsi. Piisava valgukoguse saamiseks ei pea te tegelikult üldse liha sööma.

Loomsed valguallikad sisaldavad tavaliselt ühe portsjoni kohta rohkem valku kui köögiviljad ning seda peetakse sageli täielikuks valguks kuna sisaldab kõiki üheksat asendamatut aminohapet, mida meie keha ise ei saa. Neid aminohappeid nimetatakse hädavajalikeks, sest peame neid oma toidust ise kätte saama. (teisi aminohappeid loob meie keha ise). Mitmed taimsed toidud ei sisalda kõiki üheksat asendamatut aminohapet ning seetõttu nimetatakse neid mõnikord mittetäielikuks valguks. 

Aminohapped on valgu ehituskivid ja me vajame neid piisavas koguses keha normaalseks toimimiseks. Selgub aga, et selle jaoks ei pea me kõiki üheksat asendamatut aminohapet korraga tarbima. Piisab, et sööme päeva jooksul mitmesuguseid toite, mis kokku sisaldavad kõiki asendamatuid aminohappeid. Teisisõnu, mida mitmekesisem toitumine, seda parem ning keha saab valkude valmistamiseks vajaliku tooraine kätte.

Mõned taimsed valguallikad nagu näiteks spirulina, chia seemned ja maka pulber sisaldavad ka kõiki üheksat aminohapet ning on sellega “supertoidu” staatuses.

2. Taimne valk on jätkusuutlikum

Kliimamuutused ning loodusvarade kadumine on muutnud planeedi tervise eest arvestamise teema aktuaalsemaks kui kunagi varem. See on ka suur põhjus, miks mitmed inimesed on otsustanud planeedile heateo teha ning jälgida hoolikamalt seda, mida ise oma toidulauale panevad.

Ei ole ammu enam uudiseks, et meie toidusüsteem on kliimamuutuste, reostuse ja loodusvarade ammendumise peamine tõukejõud. Eksperdid on leidnud, et kuni 75 protsenti põllumajanduse koguheitest pärineb loomsete saaduste tootmisest. Ilma tehnoloogiliste meetmete rakendamise ning inimeste kollektiivsete jõupingutusteta selle mõju vähendamiseks süveneb meie toidusüsteemi negatiivne mõju planeedile aina enam, muutes keskkonda elamiskõlbmatumaks. 

Sellised mõtted mõjuvad kindlasti mornina, aga meie väljavaated ei ole täiesti sünged. Tervislikuma toitumise suunas liikumisel on siin lahenduses kriiline roll. Taimset valku on efektiivsem ja vähem ressursimahukam toota kui loomset valku, mistõttu on see ka planeedi jätkusuutlikkuse seisukohas parem valik.

Oad, herned ja läätsed on parimad näited toidust, mille kasvatamiseks on vaja minimaalseid ressursse. 

Boonuseks: Need toidud toimivad loodusliku väetisena liigutades lämmastikku õhust pinnasesse ning vähendades vajadust negatiivsete mõjudega sünteetiliste väetiste järele. 

3. Taimne proteiin soodustab head tervist

Taimse päritoluga proteiin sisaldab palju vitamiine, mineraale, kiudaineid, antioksüdante ja muid ühendeid, mida vajame, et terved püsida. Mõni taimne valguallikas sisaldab ka olulises koguses tervislikke rasvu. Oad, pähklid, seemned ja täisteraviljad on kõik taimsed valgud, millel on suurepärased kasud tervisele. 

Väga mitmed uuringud on näidanud taimse toitumise kasulikkust tervisele. Uuringus, milles võrreldi taimetoitlasi mitte-taimetoitlastega, leidsid teadlased, et taimetoitlased omandasid rohkem kiudaineid, A-, C– ja E-vitamiine, tiamiini, riboflaviini, folaate, mitteheemrauda, ​​magneesiumi ja kaltsiumi. Rahvastikupõhiste uuringute kohaselt on taimetoitlaste kehamassiindeks madalam kui mittetaimetoitlastel. Uuringud on ka näidanud, et taimne valk taimse dieedi osana vähendas ülekaalulistel inimestel kehakaalu ja parandas insuliiniresistentsust. Nii et kui soovite saavutada oma tervisliku kehakaalu, oleks suurepärane alustada lisades oma toidulauale rohkem taimi.

Täiendavad uuringud on leidnud, et taimne dieet võib vähendada vererõhku, kolesteroolitaset ja kehamassiindeksit ning isegi vähendada insuldi ja südameatakkide riski. II tüüpi diabeediga patsientidel on leitud, et taimne dieet aitab kontrollida veresuhkru taset. Täiendavad uuringud on näidanud, et taimne dieet võib vähendada ka diabeedi tekkimise riski.

Inimestele, kes juba on mõni ülaltoodud haigusseisunditest, on julgustavaid uudiseid: kroonilisi haigusi ja südamehaigusi ravivad patsiendid, kes söövad taimset toitu, ei pruugi vajada nii palju ravimeid. Tervislikku taimset dieeti on USA täiskasvanute seas seostatud isegi kõigi haiguste poolt põhjustatud suremuse vähenenud riskiga. Arvestades eeliseid, on lihtne mõista, miks arstid ja toitumisspetsialistid soovitavad taimset dieeti enamusele, kui mitte kõigile oma patsientidele.

4. Taimset proteiini tarbides oled loomasõbralikum

95 protsenti USA põllumajandusloomadest kasvatatakse tehasefarmides. Need masendavad, saastunud tööstusettevõtted, mis on loodud liha ja muude loomsete saaduste nõudluse rahuldamiseks, on põhjustanud ütlemata palju loomade julmust ja kannatusi.

Kuigi üha rohkem liha- ja piimaettevõtteid töötab oma loomade tingimuste parandamise nimel, pole loomade ohutuse tagamiseks palju õigusakte. Tegelikult pole farmides loomade kaitsmiseks föderaalseid seadusi ja isegi osariigid, kus on julmuse vastased seadused, täidavad neid harva.

Isegi, kui tarbite ainult vabakasvatuses olevate loomade liha, on fakt ikkagi see, et nende loomade/lindude elu lõppes tapamajas. Võime küll enda jaoks mõelda, et “vähemalt said nad elu jooksul mõnda aega õues muru peal ringi joosta”, aga tegemist on tegelikult ikkagi täpselt samasuguse tööstusega igas muus lihakombinaadis. 

Vabakasvatuse sildi all töötavas piimakombinaadis võetakse vastsündinud vasikad ikkagi oma emade juurest kohe peale sündi ära ja viiakse õige pea tapamajja (vasikaliha tootmiseks) ning piimakarja seemendatakse ikkagi samamoodi kunstlikult, et nad enamiku oma elust tiinena veedaksid ja muudkui piima annaksid. (mida nende enda lapsed iial tarbida ei saa, sest need võetakse kohe peale sündi emade juurest ära)

Lihtne tõde on see, et rohkemate taimede söömine tähendab vähemate loomade söömist, mis on parem nii loomadele, teie tervisele kui ka tervele planeedile. 

Millised on parimad taimsed valguallikad?

Spirulina, 60g valku 100g kohta

Lisaks valgusisaldusele on spirulinas (aka sinivetikates) rikas raua ja muude mineraalide ning vitamiinide, antioksüdantide, valgu ja gamma-linoolhappe, kasuliku rasvhappe, sisaldus. See on täielik valk ja suurepärane B12-vitamiini allikas, eriti oluline veganitele ja taimetoitlastele. Mõnes uuringus leiti, et spirulina alandab “halba” kolesterooli ja tõstab “head” kolesterooli.

Mandlivõi, 23g valku 100g kohta

Mandlid ja mandlivõi on rikkad mineraalide (kaltsium, magneesium, seleen), samuti foolhappe, kaaliumi ja E-vitamiini allikad, mis aitavad katta teie toitumisaluseid. Uuringute kohaselt võivad mandlid vähendada LDL (ehk “halb”) kolesterooli ja südamehaiguste riski. Nad on ka tuntud, et hoida veresuhkru taset kontrolli all ja kaitsta käärsoolevähki.

Kanepiseemned, 20.2g valku 100g kohta

Kooritud kanepiseemned, mida nimetatakse kanepisüdameks, sisaldavad palju kiudaineid, E-vitamiini, kaaliumi ja mitut mineraali. Lisaks sisaldavad need oomega-6 ja oomega-3 EFA-de täiuslikku suhet, mida vajame südame ja aju terviseks, immuunsüsteemi toetamiseks, energia tootmiseks ja muuks tervislikuks toimimiseks.

Maka pulber, 11.3g valku 100g kohta

See supertoit annab energiat, ilma et see oleks stimulaator, ning sellel on palju C-vitamiini, kaaliumi, kaltsiumi ja magneesiumi. Adaptogeenina on see kehale tasakaalustava toimega. Maca aitab säilitada tasakaalu ja tasakaalustada stressitaset ning see võib leevendada depressiooni ja ärevuse sümptomeid. Soovitatav on seda supertoitu nautida hommikul ja mitte enne magamaminekut.

Chia seemned, 21.2g valku 100g kohta

Nende seemnete kõrge kiudainesisaldus aitab teil püsida regulaarselt ja võib kauem täiskõhutunnet tekitada. Neis on palju südant tervislikke oomega-3 ning nad pakuvad ka vitamiine, mineraale ja muid antioksüdante, et võidelda vabade radikaalide kahjustustega, mis võivad põhjustada haigusi.

Taimsed proteiinipulbrid

Regulaarselt trenni tegevad inimesed tarbivad proteiinipulbrit lisa-valguallikana, et pärast trenni kiiremini taastuda ning lihasmassi toonuses hoida ja kasvatada. Ka siin võiks eelistada taimset valku, sest lisaks kõigile ülaltoodud põhjustele, on kehal taimset valku ka tunduvalt lihtsam omandada. 

Legefitis on saadaval Eesti suurim valik taimseid proteiinipulbreid.

Related Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga